STARBUCKS REHBERİ

Kaç odalı evde oturuyorsun diye sorsalar 1+1+STARBUCKS diyebilirim. Böyle olunca da neden herkese evimi ayrıntılarıyla göstermeyeyim diye düşündüm bu yazıyı oluşturdum.
Tüm detaylarıyla STARBUCKS kültürü, içecekleri , ve jargonlarıyla karşınızdayım.
Starbucks ta ürünlerin birçoğu kalıcı iken bazıları sezonluktur. Fakat latte, mocha, americano, misto ve macchiato gibi içecekler standart olarak vardır.
Bu ürünlerin içeriğini hep beraber özetleyelim ve oluşan o kuyrukta farkımızı gösterelim.
ESPRESSO
Siz de benim gibi  adını yıllar yılı “Expresso” olarak biliyorsanız, oradaki x’i hemen kafanızdan silin hızlı, çabuk anlamına geliyor.Bir fincan için 42 kahve çekirdeği kullanılıyormuş, taze çekilmiş 42 çekirdeklik kahve 90 derece sıcaklıktaki basınçlı suya maruz kalıyor ve bunun sonucunda kahve orataya çıkıyor.Türk kahvesi gibi ama acısı tabi bir de köpüksüzü.
MACCHİATO
İtalyanca’da “lekeli” anlamına geliyor.”makiyato” şeklinde okunuyor. İki çeşidi var. Birincisi espressonun üzerine süt köpüğü eklenerek yapılan. Orijinali bu. Adı Espresso Macchiato. Diğeri de tam tersi. Süt üzerine espresso dökülerek hazırlanıyor. Onun adı da Latte Macchiato.  Latte konusuna da ayrıca gelicem.
CAFE LATTE
Kafe late diye okunur. Latte İtalyanca’da süt anlamına geliyor. Buna birçoğu sütlü kahve der ama öyle değil . Sütlü kahve dediğin şey, kahveye az miktarda süt eklenerek yapılır. Bunun olayı bambaşka. 2 ölçek süte 1 ölçek espresso ekleniyor üstüne de süt köpüğü konuluyor.
AMERİCANO
Bu içeceğe filtre kahve diyenler var. En basit tabirle üzerine fazladan su eklenmiş espresso . Asıl adı cafe americano.Ayılmak isteyenlere bire bir sert sevenlere tavsiye edilir.
FİLTRE KAHVE
Filtre kahve, demleme çay gibi bir şey. Kahve çekirdekleri çekilip taze taze süzme ya da damlatma yöntemiyle fincana boşaltılır. Asıl kahve kokusunu filtre kahveyle alırsınız diyor içenler. Süzüldüğü için kafein oranı düşüyormuş.Günlük içim çok uygun hatta beğendiğiniz aromalı kahveyi istediğiniz yöntemle çektirerek evinizde ofisinizde rahatça içebilirsiniz.
MOCHA
Espresso, krema, süt, çikolata şurubu. Acı kahve sevmeyenler için mevcut üç seçenekten biri. Diğerleri de cappucino ve latte . Bu zaten latte’nin krema ve çikolata şurubu eklenmiş hali. White chocolate mocha var bir de onun da çikolatası beyaz çikolata.
İPUÇLARI
Kahve çekirdeklerini şubelerde koklayarak deneyerek size uygun olanı seçerek istediğiniz formatta çektirip rahatça içebilirsiniz.Ayrıca en güzel yanı aldığınız kahvenin yanında kasada size bir bardak tall boy içecek de ikramları oluyor.
Laktozsuz süt , soya sütü , light süt gibi seçenekleri denemenizde fayda var.
İlk kez Starbucks deneyimleyecekseniz Baristalardan yardım isteyerek tadımlık içecekleri deneyebilirsiniz.
Daha anlatabilecek çok şey var ama biraz da kendiniz deneyimleyerek öğrenmenizde fayda var.Sizde güzel zaman geçirmek için mekan arayanlardansanız güzel müzük eşliğinde ücretsiz wifii eşliğinde zamanınızı verimli geçirebilirsiniz.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s