BALIK NASIL TEMİZLENİR ?

Balık yemek için en uygun zamanlardayız. Bir de balık tutma gibi hobileriniz varsa değmeyin keyfinize , tutamasanızda olur en yakın balıkçıdan alacağınız iki kilo Lüfer işinizi görecektir söz kimseye söylemeyiz.
Tutması keyifli ve yatıştırıcı olan balığın temizlemesi is tam bir kabus olabilir , işte size kolay balık temizlemenin adım adım incelikleri ;

PULLARINI TEMİZLEYİN
Bir tereyağı bıçağı ve kesme tahtası alın. Balığı tahtanın üstüne koyup, sol elinizle balığın başını tutun.
Sağ elinizle, bıçağın keskin olmayan tarafını balığa dikey bir şekilde tutun. Sert hamlelerle kuyruğundan başına doğru balığın pullarını temizleyin. Sonra balığı çevirip aynı işlemi tekrarlayın.
KESİP AÇIN
Balığı suya tutun. İnce ve keskin bir bıçak alın. Balığı pullarını temizlerken yaptığınız gibi tutun, bıçağın ucunu karnıyla arka yüzgeçleri arasından içeri sokun.
Solungaçların altındaki kemiğe ulaşıncaya kadar bıçakla kesin. Tek bir harekette, bıçağı tüm gücünüzle yukarı itip kemiği kesin.
İÇİNİ TEMİZLEYİN
Bıçağı çıkarıp, başının yanındaki bağırsakları tutun ve çekin. Bakterilerin saldırısına uğrayan solungaçları da hızla çekip koparın.
Böylece balığın hızlı çürümesini önlersiniz. Küçük bir balıksa, solungaçları baş ve işaret parmaklarınızla tutup, ve önce yukarı sonra yana doğru çekin veya makas kullanın.
SON DOKUNUŞ
Balığın karın boşluğuna bakarsanız, koyu bir kan şeridinin yukarıya doğru çıktığını görürsünüz. Onu temizlemezseniz, balığınızın tadı acı olur.
Kanı oradan temizlemek için bir kaşığın ucunu kullanın. Sonra balığı soğuk suyun altında iyice yıkayın. Kağıt havluyla kurulayın. Artık balığınız pişmeye hazır.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s