SAHİP OLMAK MI ? ŞAHİT OLMAK MI ?

Barcode-Evolution-1-web

Kişi sahip olduğunun fakiridir.

 Krizlerin biri sönerken diğeri patlamaya başladığından beridir özellikle Amerikada başlayan “alışveriş yapmama” trendi hızlıca yayılıyor. Aslında zaruretten doğan bu yönelime trend demek daha havalı olduğundan bu terimi kullanıyoruz siz nasıl anlamak isterseniz anlayın. Bu yönelimden rahatsız olan üreticilerin yaptığı araştırmalar gösteriyor ki bir hizmet almak bir ürün almaktan daha faydalı ve mutluluk verici gelmeye başlıyor insanlara. Yeni bir ayakkabı yerine sinema bileti, pahalı bir saat yerine spor üyeliği gibiTabi genellemek yanlış olurbir çanta ya da ayakkabı ile de mutlu olabilirsiniz. 
 Bir internet sitesi tüketicilerini sadece 100 eşyayla yaşamaya davet ediyor, diğer eşyalarını hayır kurumlarına bağışlanmasını sağlıyor. Psikologlara göre insanlar -iyi ya da kötü- hayatlarındaki değişikliklere çabucak alışıp mutluluk seviyesine bir an önce ulaşmaya çalışıyor. İşte bu yüzden bir şeyini kaybedince unutup eski mutluluk seviyesine dönmesi uzun sürmüyor. Para tabii ki mutluluk getiriyor ama parayla alınan mallar saf mutluluk getirmiyor; deneyimlemek daha yararlı.
 Bir yerde okumuştum, bu yazının içinde size de satayım öğrendiklerimi, hatta siz de başkalarına lütfen satın ki yayılsın, örnek olsun insanlara. Asya’da maymun yakalamak için kullanılan bir tuzak var; Hindistan cevizi oyulup içine bir tatlı konuluyor. BHindistan cevizi iple bir yere bağlanıyor ve maymunun gelip o tatlıyı alması bekleniyor. Açılan delik sadece maymunun eli açıkken girip çıkacak boyutlarda, yani maymun içindeki tatlıyı elinde tuttuğu sürece o tuzaktan kurtulması imkansız. Yapılan istatistiklere göre elindeki tatlıyı bırakıp kaçan maymun sayısı çok az. Bizleri de tuzağa düşüren ve orada kalmamıza neden olan şey, arzularımız ve zihnimizde onlara bağımlı oluşumuz. Tüm yapmamız gereken; elimizi açıp benliğimizi, bağımlı olduğumuz şeyleri serbest bırakmak ve dolayısıyla özgür olmak. Yani aslında özetlersek biz bu dünyaya sahip olmaya değil şahit olmaya geldik.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s