OYUN ÖNERİLERİ X İKİ KİŞİLİK YAZ

midsummer8x5002

Cam gibi değil mi insan? Hem kırılgan hem de kırıldığında keskinleşen.

Öyle kalp kırıklığından, derin üzüntülerden değil, hayati kırılmalardan bahsediyorum.

Risk almadan, kendi güvenli alanından bir adım dışarı çıkmadan hayatın senin için müjdelediklerini alamayacağını söylüyor filmler, kitaplar, ah arkadaşlar ve hepsi üstüme üstüme geliyor.

İnsan bazen kendi hayatının içinde yine kendini arıyor, kendini konumlandırmaya çalışıyor ucunda köşesinde.

Herkes geçmiştir böyle dönemlerden. İşte tam da böyle düşünsel bir kaosun içindeyken ben de Helena ve Bob ile tanıştım bir akşam.

DOT’ un son oyunu “ İki Kişilik Yaz” dan bahsediyorum.

Bir erkek, bir kadın;  her ikisi de 35 yaşında kendi hayatlarının içinde çizdikleri sınırlardan dışarı çıkmadan yaşamış. İki bambaşka hayat bir birine asla teğet geçmemiş bugüne kadar.

Edinburgh’ta bir barda karşımıza çıkıyor bu ikili. Bob, aslında içinde bulunduğu bu bardan pek haz etmiyor,  yasa dışı işler yapan bu keyifsiz adam elinde Dostoyevski‘ nin Yer Altındandan Notlar’ı ile neşelenmeye çalışıyor.

Helena da aynı barda içkisini yudumluyor, tek bildiği geceyi yalnız geçirmek istemediği. Helena bu aralar kendi içinde kırılmalar yaşasa da, zaman zaman duygusallaşsa da, aslında asla duygusal biri değil. Helana, sert mizaçlı – son derece seksi ve sevimli aynı zamanda – bir boşanma avukatı.

35 yaş köprüsünden geçerken şöyle göz ucuyla geriye dönüp bir bakıldığında hayat denen şey bi zamanlama hatası gibi görünebilir. Böyle olunca köşeleri daha hızlı dönmek, daha sert adımlar atmak kaçınılmaz .” Ahh şimdiki aklım olsa .”

“Bu gece benimle sarhoş olmak ister misin, Bob ?”

Ve sadece onlar değil sarhoş olan, biz de hikayenin içinde biraz sarhoş, zaman zaman aşık, yer yer 35 yaşın zalim köprüsünde sorgularken buluyoruz kendimizi.

İki Kişilik Yaz,  orijinal adıyla  “ Midsummer “ , Serkan Salihoğlu yönetmenliğinde şahane bir terapi. Oyuncular Tuğrul Tülek ve Gizem Erdem ‘e oyunun her saniyesi aşık olmamak imkansız.

Tuğrul Tülek ve Gizem Erdem oyun boyunca gitar çalıp, şarkılar söyleyip, dans ediyorlar. Değişken ruh halleri, bitmek bilmeyen muhteşem enerjileriyle kendilerine hayran bırakıyorlar.

Gitarda Özgehan Özturhan eşlik ediyor onlara, hatta ağırlıklı olarak o çalıyor gitarı demek daha doğru olur. Oyun hakkında daha fazla bilgi vermek istemiyorum,  ama gönül rahatlığıyla izlemenizi tavsiye edebilirim.

Bu iki insanın imkansızlıklar içinde aşka ne şekilde tutunduğunu –ya da tutunamadığını (kim bilir? )- görmeli, siz de göz ucuyla şöyle bir hayatınıza bakmalısınız onlarla birlikte.

İki Kişilik Yaz G-MALL’da Bilsardotta salonunda şubat ayı boyunca da devam edecek.Bilet almak ve oyun hakkında ayrıntılı bilgi için DOT‘un sitesine göz atabilirsiniz.

Bob ve Helena ile tanışırsanız, selamlarımı da iletin : )

Burçin Aksakallı 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s