DERSİMİZ PROBİYOTİK

Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp !

Benim metabolizmam yavaş çalışanlar grubunda , o yüzden bu ara probiyotik besinlere merak sardım. Diyet yapsam da kilo kaybı yavaş zorlu oluyor. Bu yüzden sindirim sistemime yarayacak aynı zamanda bağışıklık sistemimi geliştirerek daha az hastalanmamı sağlayan bu beslenme türünü sizinle de biraz paylaşmak istedim.

Doğada iki tür bakteri vardır. Bunlardan ilki; hastalıklara neden olan ve insan sağlığını bozan patojen bakterilerdir, ikinci grup ise; sindirim sistemimizin düzgün çalışmasını sağlayan yararlı bakterilerdir.Yararlı bakteriler  bağırsaklarımızda yaşarlar ve sindirim sürecine yardımcı olurlar.Probiyotik besin takviyeleri, piyasada mevcuttur ancak yapay olan her şey gibi yan etkiler gösterebilirler. Bu nedenle özellikle antibiyotik kullanımından sonra beslenmenize doğal probiyotik gıdaları eklemeniz önemlidir.

Aşırı işlenmiş gıdaların tüketimi veya fiberden zengin olmayan bir diyet vücudunuzdaki probiyotiklerin azalmasına neden olabilir. Uzun süreli ishal ve stres vücuttaki probiyotik bakterileri yok edebilir. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı da probiyotik bakterilerin azalmasına ve sindirim sisteminin bozulmasına neden olur. Tabi herşeyin fazlası zarar. Fazla tüketildiğinde midedeki bakterileri öldürererk gaz sıkışması yapabilir o yüzden abartmadan tüketmek de fayda var .

6 images prebiyotik_gidalar_b

Bazı doğal prebiyotik gıdalar;
-Ayran -Süzme peynir -Yoğurt
-Lahana turşusu -Yulaf  -Kefir

-Muz -Sarımsak -Pırasa

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s